Stručni skup "Život i djelo Jure Kaštelana"

Autor: Mihaela Tafra, 18. 5. 2015.

U petak, 15. svibnja, Srednja škola „Jure Kaštelan“ ugostila je stručni skup nastavnika hrvatskoga jezika Život i djelo Jure Kaštelana koji se održao povodom 25. obljetnice smrti našega velikog pjesnika.

Skup je održan u konferencijskoj dvorani Hotela Plaža, a započeo je predstavom Romejo i Đulija koju je, na oduševljenje svih prisutnih, izvela dramska skupina „Individualci“ Srednje škole „Jure Kaštelan“ pod mentorstvom profesorice Milene Popović. Uslijedili su pozdravni govori ravnateljice omiške srednje škole Tereze Srdelić i dr. sc. Srećka Listeša, višeg savjetnika za Hrvatski jezik. Predavanje o političkim i društvenim prilikama u Hrvatskoj polovicom dvadesetog stoljeća održao je profesor Marijan Buljan, dok je o hrvatskoj književnosti polovicom dvadesetog stoljeća te životu i djelu Jure Kaštelana govorio dr. sc. Srećko Listeš.

Nakon predavanja uslijedio je recital Kaštelanove poezije. Nadahnuto i dojmljivo izgovarajući Kaštelanove stihove, učenici iz naše županije zadivili su publiku, ali i zadali probleme stručnom povjerenstvu u kojem su sjedile glumica Silvana Stanić te profesorice Renata Kovačić i Maja Vušković. Nije bio nimalo lagan zadatak izabrati najbolju recitaciju između osam natjecatelja: Mate Tavrić (Srednja škola „Jure Kaštelan“ Omiš), Marko Antolović (Komercijalno-trgovačka škola u Splitu), Viktorija Perkušić (Srednja škola „Jure Kaštelan“ Omiš), Nikola Uzinić (Komercijalno-trgovačka škola u Splitu), Laura Dorić-Hegediš (Komercijalno-trgovačka škola u Splitu), Klara Elezović (II. gimnazija, Split), Darinka Trgo (Srednja škola „Jure Kaštelan“ Omiš) i Sandra Ramljak (Srednja škola „Jure Kaštelan“ Omiš). Najboljom je proglašena recitacija Sandre Ramljak koja se predstavila Kaštelanovom pjesmom Tvrđava koja se ne predaje, a mentorica joj je profesorica Stela Čular. Drugoplasiranim je proglašen Mate Tavrić koji je s mentoricom profesoricom Milenom Popović pripremio Jadikovku kamena, a treće mjesto pripalo je Lauri Dorić-Hegediš i njezinoj mentorici profesorici Stanki Čulić-Škobić koje su se također odlučile za Jadikovku kamena.

U sklopu manifestacije održan je i literarni natječaj na temu Kaštelan u snu od kamena, a stručno povjerenstvo sastavljeno od profesorica Vinke Banović, Mihaele Tafre i Ivane Vlahović najboljim je proglasilo rad učenice Ane Ćelić iz Srednje škole Metković čija je mentorica profesorica Danijela Baćilo.

U pauzama gosti su mogli uživati u prigodnom programu kojim su ih počastili učenici Srednje škole „Jure Kaštelan“, a, između ostalog, izvedena je i himna škole prema Kaštelanovim stihovima Volio bih da me voliš.

Sudeći po reakcijama gostiju, Srednja škola „Jure Kaštelan“ Omiš još se jednom iskazala kao izvrstan domaćin.

Maja Vušković