Izvješće s maturalnoga putovanja

Autor: Ivan Novaković, 5. 9. 2023.

Maturanti SŠ „Jure Kaštelan“ su u periodu od 26. kolovoza do 3. rujna 2023. bili na svom maturalnom putovanju u Španjolsku u organizaciji Putničke agencije F – tours.

Krenuli smo u večernjim satima u pratnji šest profesora smješteni u dva autobusa.

U jutarnjim smo satima stigli u Padovu te obišli središte grada: Prato della Valle, Basilicu di Santo, Piazzu della Erbe. Nakon kraćeg slobodnog vremena nastavili smo vožnju Azurnom obalom.

Stigli smo u Monaco te razgledali Katedralu, vidjeli Kneževsku palaču, Monte Carlo.

Panoramskom vožnjom Nicom vidjeli smo Zaljev anđela, Placu Massena.

Nakon toga posjetili smo poznatu parfumeriju Fragonard nedaleko od Cannesa.

Došli smo do Palače filmskoga festivala u Cannesu te se nakon razgledanja smjestili u hotelu.

Tu smo večerali i odmorili.

Trećega dana krenuli smo prema Avignonu i razgledali Papinsku palaču., Trg Harloge, Most st. Benezeta. Nakon razgledanja krenuli smo prema Lioret de Maru gdje smo se smjestili u Hotelu Maria del Mar.

Nakon večere učenici su imali organizirani večernji izlazak u tri discoteke.

29.08. nakon slobodnoga jutra i ručka u hotelu, krenuli smo na izlet u Barcelonu.

Panoramskom vožnjom razgledali smo katedralu Sagrade familia, Placu Catalunia, Casa Batllo,Casa Milu, Avenidu Diagonal, Placu Espana, Kolumbov spomenik...

Posjetili smo i muzej Pabla Picasa.

Učenici su imali određeno vrijeme za slobodno razgledanje.

Nakon povratka u hotel i večere, otišli su u pratnji profesora u večernji izlazak.

Petoga dana opet idemo u Barcelonu te uz pratnju vodiča razgledamo Placu Reial, Placu de la Generalitat, Placu del Rei, Katedralu sv. Križa. Posjetili smo Museo Picasso. Otišli smo do Camp Nou stadiona te tu razledali muzej. Nakon toga imali su slobodno vrijeme i u određeni sat vratili se u hotel na večeru te poslije u večernji izlazak.

Šestoga dana nakon slobodnoga jutra u Lioretu te ručka u hotelu, krenuli smo na izlet u Figueres, rodni grad Salvadora Dalija.

Nakon razgledavanja krenuli smo prema Gironi i razgledali Gotičku četvrt, Katedralu, Židovsku četvrt.

Povratkom u hotel i nakon večere učenici su uz pratnju profesora otišli u organizirani večernji izlazak.

Sedmoga dana posjetili smo „španjolski Disneyland“, Portaventura - tematski park s nizom atrakcija.

Tu smo ostali do 18 h , vratili se u hotel, večerali te otišli na oproštajni večernji izlazak.

Osmoga dana nakon doručka i odjave u hotelu idemo na izlet u Monserrat, posjećujemo Basilicu u kojoj se čuva Crna Madona ,zaštitnica Katalonije.

Poslijepodne šetamo po Barceloni, odlazimo na večeru te nakon kraćega panoramskoga razgledanja iz autobusa idemo do zračne luke i letimo za Resnik u jutarnjim satima.

Od zračne luke do Omiša imamo organizirani prijevoz.

Učenici su dosta toga vidjeli, naučili ali se i lijepo zabavili.

Maturalno putovanje realizirano je u potpunosti i ispunilo je naša očekivanja.